אקוגן דלג על בר עליון
בר עליון
דלג על Banners
Banners

שזרוע חורפי למתן דשא ירוק כל השנה

סוגי וזני הדשא הגדלים בארץ שייכים לאזורי אקלים חם, ולכן הם מאבדים את הצבע הירוק במהלך החורף. חלקם שומר על הצבע הירוק טוב מזנים אחרים באזורי אקלים שונים, אך באזורי ההר ככל שיורדות הטמפ' עמידותם  בחורף יורדת. מדשאות אשר עקב שימוש רב סובלות משחיקה, יעברו את עונת החורף פחות טוב. 

אקוגן גאה להציע לך תערובת של זרעי RYEGRASS  (שיפון בעברית) – זן רב שנתי, לשזרוע גינת ביתך, וזאת כדי שתוכל ליהנות מדשא ירוק כל השנה ללא קשר לאזור מגוריך או לזן הדשא בגינתך.     זרעי הדשא אשר אנו מביאים הינם פרי תוכנית הטיפוח של חברת PICKSEED ארה"ב, חברת זרעי הדשא המובילה בעולם. הזרעים עוברים בהגיעם לארץ בדיקות קפדניות של שירותי הגה"צ לניקיון ממחלות ועשבי בר ולאחוזי נביטה גבוהים (מעל 95%). 

ניתן להשיג את הזרעים בכל חנויות הגינון, משתלות וחנויות ה-D.I.Y ברחבי הארץ באריזות קטנות (750 גרם ל 40-50 מ"ר) המיועדות לגינה הביתית, ובשקים גדולים (22.7 ק"ג) המיועדים למגרשי כדורגל, גינות גדולות במיוחד, או לגננים. 

 

השזרוע אינו פעולה מסובכת וניתנת ליישום עצמי,אך מומלץ שתעשה ע"י בעלי מקצוע המחזיקים ציוד מתאים. הזמן המתאים לשזרוע הוא מאמצע אוקטובר עד סוף נובמבר; כאשר באזורי ההר, ירושלים, צפת, מעלות, רמת הגולן וכו' יעשה השזרוע באוקטובר. ובאזור החוף בנובמבר. 

 

לפני השזרוע מומלץ לבצע מספר פעולות: 

  1. להימנע מדישון חודש לפני.  
  2. בדשאים צפופים כמו אלטורו, ברמודה, פספלום וקוקיו יש לבצע דילול במדללת, הדילול יהיה שתי וערב, בזנים האחרים כמו דרבן, מאיה (בופלו) ידללו רק במעבר אחד. לאחר הדילול מומלץ לבצע אוורור (הכלים הנ"ל נמצאים ברשות גננים, אך ניתנים גם להשכרה, או לרכישה במחיר שווה לכל נפש). 
  3. את החומר הצמחי הרב אשר הדילול והאוורור יוציאו על פני השטח יש לאסוף בעזרת מכסחת עם סל איסוף 

כעת הדשא מוכן לשזרוע. 

מי שלא מעוניין לבצע פעולות אלו לפני השזרוע יבצע בזנים ברמודה, אלטורו, פספלום, וקוקיו כיסוח קרקוף לגובה של 1-1.5 ס"מ ולאחריו פינוי וניקוי הכסחת, וזאת כדי להבטיח פזור יעיל של הזרעים עם הגיעם לקרקע. 

בזנים דרבן ומאיה יש להימנע מקרקוף, וזאת כדי למנוע נזק בלתי הפיך לדשא. 

 

השזרוע יכול להתבצע במספר דרכים: 

  • בעזרת מכונה מיוחדת המבצעת חירור או דילול של השטח בזמן פיזור הזרעים ואז משפרים לעין ארוך את המגע בין הזרעים לקרקע. 
  • ע"י פיזור הזרעים במדשנת. במקרה זה היינו ממליצים לאחר השזרוע על פיזור חול  בכמות של 200 ליטר חול למאה מ"ר. 
  • הדרך הפחות מומלצת היא פיזור ביד, במקרה זה היינו ממליצים על ערבוב הזרעים עם חול על מנת להגיע לדיוק רב יותר של הפיזור,  ק"ג אחד של זרעים מומלץ  לערבב 2-3 ק"ג חול ולפזר יחדיו. 

כמות הזרעים: 

כמות הזרעים המומלצת היא בין 2.5-5 ק"ג ל- 100 מ"ר. כאשר בזנים כמו אלטורו, דרבן, מאיה לא מומלץ לעבור את 3.5 ק"ג ל- 100 מ"ר וזאת בשל הקושי שיהיה בהתעוררות  הדשאים באביב.  

דישון: 

לאחר פיזור הזרעים או עד שבוע לאחר הנביטה מומלץ לפזר דשן אקוגן סטארטר לעידוד ולזירוז נביטת הזרעים והתפתחות הצמחונים. 

השקיה: 

לאחר הזריעה יש לבצע השקיות תכופות וקלות (4-8 דקות) של  בין 4-7 פעמים ביום תלוי במזג האוויר ובחשיפת המדשאה לשמש ישירה, השקיה תהיה עד נביטה כ-  5-8 ימים תלוי במזג האוויר לאחר מכן תחל ירידה במספר ההשקיות ליום עד הפסקתם עם תחילה סדירה של גשמים. 

מזיקים: 

בתקופות השזרוע קיים סיכוי רב כי אוכלוסיית המזיקים לא נכנסה עדיין לשנת החורף, כדי למנוע את פגיעתם מומלץ לפזר לפני הזריעה דיזיקטול או פירינקס גרגרי למתן דשא נקי ממזיקים. 

מחלות 

בתקופת הנביטה הדשא רגיש ופגיע לפטריות (מחלות כמו ריזוקטוניה, פתיום)  כאשר רואים בדשא כתמי הצהבה, ריקבון, נבילה של שתילים או כיסוי של תפטיר לבן מומלץ מיד לבצע ריסוס נגד פגעים אלו, תוכלו לקבל הסבר מגננים מקצועיים או בחניות מקצועיות במה לרסס. 

כיסוח 

כיסוח ראשון יהיה לאחר 15-25 יום מהזריעה כאשר גובה השתילים יגיע 6-7 ס"מ. הכיסוח יהיה לגובה 4 ס"מ.  

 

עלינו לזכור שהדשא החורפי בתנאי ארץ פעיל וחיוני, לכן יהיה צורך במהלך החורף לדשן, לכסח, ולהשקות במידה ויהיו הפסקות גשמים ארוכות. 

 

במהלך האביב עלינו לבצע פעולות לדיכוי הדשא החורפי, ולעידוד התאוששותו של הדשא קיצי. פעולה זו תמנע את התמוטטות המדשאה בקיץ לאחר כמישת הדשא החורפי. 

פעולה זו תבוצע בסוף אפריל, ע"י עצירת השקיה (לייבוש הדשא החורפי) וכיסוח נמוך במיוחד (לא נמוך מידי בדרבן ומאיה למניעת נזק רב). השלמת התהליך תעשה ע"י אוורור המדשאה ודישונה. פעולות אלו יעוררו את הדשא הקיצי ויתנו לנו דשא בעל מופיע מרהיב כל ימות השנה.   

 

הדפסשלח לחבר
דלג על בר תחתון
בר תחתון
עבור לתוכן העמוד